Posted on: 26 stycznia 2023 Posted by: admin Comments: 0
budowa domów Inowrocław

Aby zbudować dom od podstaw, należy wydać naprawdę dużo pieniędzy. Oczywiście wiele zależy od samego projektu i wielkości domu. Jednak w roku 2023 sytuacja dla wielu osób wydaje się na tyle niestabilna, że uważają iż budowa domów Inowrocław to szaleństwo i ryzyko. Jak jest naprawdę?

Działki budowlane – Ceny spadają   

Choć w 2022 roku działki w porównaniu z 2022 podrożały o 20 %, aktualnie widzimy spadek ich cen. Oczywiście nie znaczy to, że są tanie. Warto zaznaczyć tez, że mówimy o działkach pod zabudowę. Bez wątpienia najtaniej jest w województwie Łódzkim gdzie metr kwadratowy kosztuje około 80 złotych. Mimo wysokich cen w zeszłym roku, chętnych na działki było wiele osób. Dlaczego? Wynikało to między innymi z wprowadzenia w styczniu możliwości budowy domu bez pozwolenia na budowę. Ale czy w tym roku popyt na działki jest równie Duzy? Owszem. A eksperci nie prognozują gwałtownego wzrostu cen gruntów.

firma budowlana Inowrocław

Materiały budowlane, usługi – To nie tanieje

Do końca roku 2022 ceny niektórych materiałów budowlanych, w porównaniu do lipca 2021 roku,  podrożały o ponad 50 %. A przecież już w roku 2021 ceny nas przerażały. Ogromny wpływ na to ma wojna na Ukrainie, a co za tym idzie niedobory różnych surowców. Z Ukrainy ciężko coś przetransportować, wiele terminów przeniosło się o kilka miesięcy później, a Rosja natomiast narzucone ma sankcje, które uniemożliwiają robienie z nią interesów. Wzrost cen paliwa spowodował również, że podrożały usługi firm, których głównym zajęciem jest budowa domów Inowrocław i przedsiębiorstw oferujących wynajem maszyn budowlanych. Dojazd do klienta przekracza czasem nawet kilka tysięcy złotych.

Budowa domów Inowrocław 2023 – Warto, czy nie?  

Co ciekawe, mimo szalejącej sytuacji gospodarczej, niejedna firma budowlana Inowrocław ma aż nadto klientów. Choć nie wiemy w pełni co przyniesie ten rok, eksperci nie zakładają drastycznych podwyżek cen materiałów. Możemy się jednak spodziewać, że energia będzie coraz droższa. Jeżeli przyniesie ona podwyżki to prędzej w drugiej połowie roku.