Posted on: 16 lutego 2023 Posted by: admin Comments: 0
Odbiór odpadów rolniczych

Nieustannie słyszymy o strajkach rolników. Dlaczego tak się dzieje?  Mówi się, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. I w dużej mierze to prawda również w tej sytuacji. Dotacje dla rolników często są niesprawiedliwe. Ponadto powstające fermy i sprowadzanie nasion, a także mięsa zza granicy miażdży lokalnych farmerów czy rolników. Do tego odbiór odpadów rolniczych, który do niedawna był darmowy, a teraz ceny przerażają. Więcej informacji w artykule.

liczy się ilość, nie jakość – Fermy i sprowadzane produkty


W Polsce powstaje coraz więcej tak zwanych mlecznych farm. Produkty z nich są znacznie tańsze. Podobnie ze zwierzętami na mięso. Producenci mięsa wolą kupować tam, gdzie najtaniej, czyli nie od lokalnych, niedużych gospodarstw. Oczywiście jakość mleka czy mięsa z takich ferm jest dużo gorsza niż od małych rolników, ale jak mówi podtytuł – dziś liczy się ilość i zarobek, nie jakość i zdrowie. Wojna na Ukrainie sprawiła, że z Ukrainy zaczęto sprowadzać bardzo duże ilości zboża, zboża i to złej jakości. Jednak, że pomagać sąsiadom trzeba, a do tego cena kusząca, rząd chętnie na to poszedł. Nie chodzi jedynie o sprowadzanie produktów z Ukrainy. Polska lubi korzystać z zasobów Europy, zapominając o tym, że siła Polskiego rolnictwa dałaby największy zysk. Ale mniejsze dochody nie są jedynym problemem Polskich rolników. Do tego dochodzą coraz większe wydatki! Na przykład, od jakiegoś czasu rolnicy płacą duże pieniądze za odbiór odpadów rolniczych których na gospodarstwie nie brakuje. Chodzi między innymi o folię rolniczą, olej przepracowany czy chociażby worki po nawozach. Są one nie do ominięcia, a mimo to gminy nie ułatwiają ich utylizacji.

odbiór folii rolniczej

Odbiór odpadów rolniczych – Śmieciowy problem


Folii, worków po nawozach i tym podobnych odpadów w gospodarstwach przecież nie brakuje. Nie można ich mieszać z odpadami komunalnymi, ponieważ najczęściej  są to materiały trudno degradowane, mocno zanieczyszczające środowisko. Za wywóz takich odpadów w miejsce dla nich nieprzeznaczone można zapłacić bardzo wysoką karę. Do niedawna na folię rolniczą był spory popyt ze strony licznych zakładów utylizacyjnych. Dlaczego? Ponieważ przerabia się ją na granulat, który chętnie kupowały Chiny. Jednak aktualnie nie ma go praktycznie wcale. Czasy, kiedy odbiór folii rolniczej czy worków po nawozach przez firmy recyklingowe był za darmo, są już przeszłością. Aktualnie rolnicy muszą ponosić znaczne opłaty za odbiór i utylizację folii, worków po nawozach, a nawet siatki do owijania balotów słomy i siana.