Posted on: 17 marca 2023 Posted by: admin Comments: 0
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Bezpieczna droga – możliwa jest, kiedy stosowane są urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest ich wiele, a ich zastosowanie jest bardzo istotne. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, jakie bariery są najczęściej montowane na drogach.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – dlaczego są montowane?

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego montowane są przy drogach i na drogach. Mają zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierowcom, ale również rowerzystom i pieszym. Jednym z takich urządzeń są bariery drogowe. Na pewno każdy z was spotkał się z nimi jadąc samochodem. Bariery oddzielają pas pieszych i rowerzystów od pasów, na których poruszają się kierowcy.

Jakie urządzenia BRD wyróżniamy?

Jest wiele urządzeń, które zapewnić mają nam bezpieczeństwo. Zaliczamy do nich lampy ostrzegawcze, progi zwalniające, lustra, fale świetlne, pachołki, czy słupki. Montowaniem takich urządzeń zajmują się wyspecjalizowane firmy. Firmy, które w swojej ofercie posiadają tego typu produkty muszą posiadać specjalne certyfikaty i atesty jakości, szczególnie ważna jest zgodność z normą EN PN 1317.

Bariery drogowe

Rodzaje barier drogowych

Jest wiele rodzajów barier drogowych. Wyróżniamy: bariery drogowe, bariery mostowe, bariery autostradowe, energochłonne oraz bariery stalowe. Każde z nich montowane są na różnych drogach – autostradach, drogach powiatowych i gminnych. Barierki spotykane są przy przejściach dla pieszych, przy chodnikach czy przy mostach. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy poruszają się przy ulicach

Są firmy, które zajmują się produkcją i montażem barier drogowych. Producenci muszą przestrzegać wszystkich atestów jakości, tak aby był możliwy ich montaż.

Dokładne wymogi co do doboru oraz sytuacji, w których konieczne jest zastosowanie barier ochronnych, znajdziemy w załączniku do zarządzenia nr 31 Dyrektora Generalnego Autostrad i Dróg Krajowych z dn. 23 kwietnia 2010 roku. Właściwe dobranie i zlokalizowanie drogowych barier to kwestia, która w przypadku wypadku w lądowym ruchu, może zadecydować o życiu albo śmierci. Nie możemy zatem nigdy zbagatelizować ochronnych funkcji drogowych barier.