Posted on: 13 września 2022 Posted by: admin Comments: 0
medale śrem

Zawody sportowe każdego roku jednoczą całe narody. Olimpijskie zmagania wymagają bardzo dobrego przygotowania dl uczestników, a obserwatorzy potrzebują cierpliwości i panowania nad sobą. Inaczej ogląda się sport na żywo – na stadionie, a inaczej przed telewizorem. Jednak bez względu na miejsce widzów, zawsze każdy okazuje się być ekspertem danej dyscypliny. Ale my dziś nie o tym. Skąd się biorą złote, brązowe i srebrne medale Śrem? Kto za nie płaci i ile kosztują? Czy są prawdziwego srebra lub złota?  

Historia medali

Skąd wzięła się tradycja przyznawania medali za zdobyte miejsca w zawodach? Ten zwyczaj zapoczątkowano w Atenach w 1896 roku. Podczas igrzysk w Atenach medale Śrem przyznawano jedynie zdobywcom dwóm pierwszych miejsc. Zwycięzca otrzymywał medal srebrny i gałązkę oliwną, a osoba na drugim miejscu medal brązowy. Dziś wykorzystuje się także medale złote. Od kiedy zaczęto je dawać wygranym? Złote medale przyznano po raz pierwszy podczas III Igrzysk Olimpijskich w St Louis w roku 1904. Ta 118 letnia tradycja stała się nam tak bliska, że już nie wyobrażamy sobie igrzysk, zawodów bez medali w trzech kolorach. Zobaczmy z czego są one zrobione.

smycze śrem

Jak srebrny to ze srebra a złoty ze złota – Czy na pewno?

Nazwy są mylące. Złoty medal na szyi zawodnika zajmującego pierwsze miejsce wcale nie jest wykonany ze złota. Jest jedynie nim pokryty. Medale olimpijskie mają z góry przypisane parametry. Medal za pierwsze miejsce jest wykonany ze srebra i pokryty co najmniej 6 gramami czystego złota; srebro użyte do medalu złotego i srebrnego musi być próby 925–1000. Medal brązowy wykonany jest ze stopu miedzi, cyny i cynku. Skąd się biorą medale i z czego są? Produkowane są w zakładach specjalizujących się w tym. Materiał różni się w zależności od miejsca, jakiemu ma przysługiwać dana nagroda. Co ciekawe, medale każdego roku wyglądają nieco inaczej, ponieważ są projektowane na nowo. A co zdobywa młodzież na zawodach szkolnych i międzyszkolnych?

Szkolne zawody a medale Śrem

Choć zdarza się, że medale  zdobywane przez dzieci na szkolnych zawodach są z prawdziwego srebra to najczęściej zastępuje je dużo tańszy materiał. Z czego są w takim razie? Najtańsza opcja to metale stalowe, pokryte jedynie lakierem w danym kolorze. Są lżejsze i cieńsze od tych srebrnych. Po czasie mogą się zrobić ciemne, nie do wyczyszczenia. Ale przecież nie chodzi o same trofea. Najważniejsza jest radość z wygranej, satysfakcja i zdrowa rywalizacja. A medale to po prostu świetna pamiątka na długi czas, tym bardziej, że smycze Śrem, na których wiszą medale mają na sobie datę, nazwę szkoły i tym podobne.